Kumru Kuşu

Doğada birbirinden farklı, çok çeşidi bulunan kuş türleri bulunmaktadır. Kuş familyası oldukça zengin bir familyadır. Normal kuş türlerinden olan güvercinler familyasından olan kuş türüne kumru kuşu denilmektedir. Farklı renklerde olan kumru kuşu çeşitleri bulunmaktadır. Çoğunlukla boz ve kahverengi renklerde olan kumrulara doğa da sıkça rastlamak mümkündür, Genellikle kumru kuşları halk tarafından tek eşli olmasıyla bilinmektedir. Yani kumru kuşlarının eşleri öldüğü zaman tek olarak yaşamlarına devam ederler. Başka eş arayışına geçmezler. Kumru kuşlarının bu özelliğinden dolayı günümüzde kullanılan ‘kumrular gibi ayrılamıyorsunuz’ gibi anlamlı bir söz söylenmektedir.

Kumru Kuşlarının Beslenmesi Hakkında

Kumru kuşu ne yer? nasıl beslenir diye merak edilen sorulara cevap olarak, kumru kuşları doğadan beslenirler diyebiliriz. Kumru kuşlarının beslendiği besinler arasında ormanlık alanlarda buldukları ot çeşitleri, buğday veya arpa gibi bir çok tahıl ürünleri, çevresinden veya topraktan bulduğu bazı böcek türleri, bazı çiçeklerin tohum ve kökleri ile insanların verdikleri çeşitli yemler bulunmaktadır. Doğal ortamlarda kumru kuşları genellikle yemek bulmakta zorlanmazlar. Şehir gibi alanlarda ise insanların yardımlarıyla besin bulabilirler. Bundan dolayı buldukları yiyecekleri yiyerek hayatlarına devam ederler.

Kumru Kuşlarının Kuluçka ve Yaşam Süreleri Hakkında

 Kumru yumurtası kaç günde çıkar? merak edilen sorulardandır. Kumru kuşlarında kuluçka süreleri genellikle  15 ile 21 gün arasında değişmektedir. Yumurtasından çıkan yavrular 18 gün sonra uçabilirler. Bu dönemde hassas oldukları için kumruların yumurtalarını ellememek gerekmektedir. Böyle bir durum olduğunda kumru kuşları yuvayı terk edebiliyorlar. Ayrıca kumru kuşlarının yaşam süreleri ortalama olarak 18 yıl civarındadır. Genel olarak göçmen oldukları gibi aynı yerde de bulunan kumru kuşlarını görmek mümkündür. İnsanların evlerine yakın saksı, çatı gibi ortamlara yuva yaparlar. Çok çeşidi olan kumru kuşlarının en sık görüleni ise benekli kumru, Afrika kumrusu, matem kumrusu, kafes kumrusu ve kap kumrusudur.

Kumrular Hakkında Kısa Bilgiler

Halk arasında Üveyk kuşu olarak da bilinen kuşların sürekli yumurtaları bulunmaktadır. Yumurtasından çıkan yavrular bazen yuvada kalırlar bazen de uçarlar. Asla eş değiştirmedikleri bilinmektedir. Tek eş olarak yaşadıkları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kumru kuşlarının bundan dolayı avlanmamaları gerekmektedir. Kumruları beslemek için uygun fiyata bulunabilen yemler ile bir çok kişi kumruları bu şekilde beslerler.

Kumru kuşları hakkında bazı şehir efsanesi bilgiler ise şunlardır:

  • Kumru kuşlarının yuva yaptığı evden o yıl gelin çıkar,
  • Kumru kuşlarının yaptığı yuvalar dağıtılmaz, uğursuzluk getirir.
  • Kumru kuşlarının  yuvasının bulunduğu evler bolluk ve bereketli bir yıl geçirirler.

Kaynak: https://www.bilgiyazar.net/kumru-kusu-hakkinda-genis-bilgiler/

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*